"Chceš to řešit teď, když tvůj táta zmizel a tvé mámě hráblo?!"

18. ledna 2014 v 16:41 | Violet* |  Něco jako deníček...

Jedno z mých přání dostalo včera večer prostor ke svému splnění. Plzeň. Divadlo. Divadlo J.K. Tyla. Srpen v zemi indánů.

Dámy a pánové, pokud jsem někdy někomu řekla, že do divadla dokáže jít jen naprostý blázen, omlouvám se. Ano, před pár lety jsem o divadle nesnila a včera, když měl přijít den D, málem jsem si nervozitou ukousala nehty.
Plzeňské Velké Divadlo je krásné samo o sobě, pokud se k tomu hrajou ještě velkolepé kousky, je zážitek excelentní. Já bych po včerejšku řekla, že úžasné představení bylo, ale k dokonalosti tomu dost chybělo.
Role Beverlyho Westona je velmi malá, ale přitom velmi důležitá, jelikož díky ní bychom již měli pochopit, jaké trhliny má tato rodina. Bohužel Pavel Pavlovský na mě působil dojmem, že ta sklenička, kterou držel neustále v ruce, má ve svém obsahu skutečný alkohol a tak se na svou úlohu zcela nesoustředil. Nebo je to snad všechno vina jednoho zapnutého mobilního telefonu, který si některý z diváků nevypnul?
Beverly zmizel a celá rodina se začíná sjíždět k ženě, která vše ovládá-Violet Weston. Monika Švábová odvádí úžasný, vypracovaný a fenomenální výkon. Tato postava však potřebuje ztotožnění se s ní, což je pro každého hrozně moc těžké. Violet je žena, která je závislá na prášcích, má rakovinu, její manžel se zabil, dcery ji nenávidí a ona sama je tak rozpoluplnou duší. Ten rozdíl mezi hraním postavy a ztotožněním se s postavou je vždy velký, velmi těžký, ale právě tady to
platí dvojnásobně. A jen málokdo by se chtěl na pár minut touto postavou stát.
Mattie Fae mě každým svým pohybem bavila. Stevovi bych nejradši vrazila facku, zatímco bych Ivy bych přispěchala s objetím a se slovy, že všechno bude dobré. Little Charles byl zlatíčko a jeho otec měl vždy pravdu.
Co musím však vyzvihnout nejvíce je scéna. Ten dům. Ty stěny, které se s každým odcházenícím člověkem, rozpadaly, až nakonec zůstala jen konstrukce. Kostra, chatrná, holá, chladná jako dny v mrazivém lednu. Bez srdce, bez duše. Bez života. V tu chvíli máte pusu otevřenou, neschopní nic pochopit, ani to, proč vám po tváři stékají slzy.
Srpen v zemi indánů je velmi unikátním představením, kde se během minuty vystřídají takové veličiny jako smích, potlesk, ale také vyděšení, nervozita a zklamání ze života. I přesto, že jsem měla výtky, musím uznat, že se plzeňskému divadlu tato adaptace povedla, jak jen nejlépe mohla. Jsem ráda, že naše první setkání probíhalo u tohoto představení a zkrátilo mi čekání na film. Uvědomuji si čím dál více, že film bude mít velmi těžký úkol-zvládnout ukázat rodinu Westnových v tom "nejlepším" světle. Pokud se to nepovede, bude to zklamání. Pokud se to však povede, bude tu ještě větší zklamání, zklamání z rodiny, která opravdu žila, poté přežívala, až svou vlastní vinou zahynula.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | 18. ledna 2014 v 18:15 | Reagovat

Na film už se moc těším a jsem ráda, že nějaké to divadlo hraje divadelní adaptaci. Je dobře , že sis představení užila.

2 Petra Petra | Web | 20. ledna 2014 v 15:38 | Reagovat

Škoda, že mám Plzeň tak daleko. Hned bych do toho divadla běžela. A jsem ráda, že sis představení užila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama