August: osage County-Review #1

14. září 2013 v 20:51 | Ježurka |  Novinky

Co jsem slíbila, to splním. Mám teď na mysli slibovanou recenzi na filmu August: Osage County, který měl premiéru tento týden na filmovém festivalu v Torontu. Mám chuť přeložit ještě jednu recenzi. To ale bude záviset znova na Vás a taky na tom, jestli budu mít čas. :D
Jinak se předem omlouvám, pokud budou v překladu nějaké nejasnosti, překlepy či krkolomné výrazy. Bohužel má angličtina není na takové úrovní, na jaké bych si přála být.

...

Film August: Osage County, který má opravdu hvězdné obsazení, by mohl jednoznačně ovládnout celou nadcházející sezónu ocenění. Meryl Streep je zde jako matriarcha rodiny, která se po smrti manžela a otce Beverleyho (Sam Shepard dokázal ze své postavy vytěžit co nejvíce, i když na to měl velmi málo času) pomalu, ale jistě hroutí.

Film může být zkrácenou adaptací hry od Tracyho Lettse, která byla oceněná Pulitzerovou cenou a Tony Award. Ano, mluvíme o zkrácené verzi, jelikož jeho délka je o hodinu krátší než je tomu u hry. To ale nemění nic na tom, že přechod na velké plátno jen otevírá příběh, který se dívá smutně a občas vesele na rozpadající se rodinu.

Nemocná Violet (Streep) je závislá na prášcích, a přestože její závislost na nich je spojená s její nedávnou diagnózou rakoviny jícnu, její chování značí, že to s léky přehání.

Když Beverly zmizí, nejstarší dcera Barbara (Julia Roberts) se vrací domů z Colorada a s ní přijíždí i její náladová a neustále otrávená dcera Jean (Abigail Breslin) a její manžel Bill (Ewan Mcgregor), s kterým si je už nadobro odcizena. Vrací se ale tak neochotně, že ještě více podněcuje Violetiny jedovaté poznámky o její dlouhodobé nepřítomnosti v jejich rodině.

Prostřední dcera Ivy (Julianne Nicholson) je podrážděná, jelikož Barbara a nejmladší a velmi temperamentní dcera Karen (Juliette Lewis) se nechali tímto jedovatým jednáním jejich matky strhnout dolů. Také vztah s jejím bratrancem "Little" Charlesem (Benedict Cumberbatch) se zdá býti nevhodným, jelikož ohrožuje utajenou pravdu o jejich pokrevním vztahu.

Všechno to dusno se začne dostávat na povrch, když rodina poprvé po všech těch letech navzájem sdílí své zármutky, syrové pocity a korozivní hořkost, která jako by se číl dál více dotýkala Violetina druhého já, sadističtějšího a drsnějšího.

Není žádným překvapním, že tím nejlepším na filmu je výkon Meryl Streep. Její přeměna v drogově zmatenou, výbušnou ženu, která jde vždy po hlavě do boje, je něco na pohled neuvěřitelného. V jejích rukách, Violet věrohodně bruslí od zuřivého popichování svých dětí k vtipným diskuzím o ženském stárnutí, přičemž stále mluví o kruté realitě svého neklidného života. Bylo by snadné pro méně zkušeného herce, že by to celé spadlo k melodramatu, ale Streep udržuje Violet v realitě.

V těchto částech, Roberts se většinou drží v těšném závěsu za svou filmovou matkou. I když z počátku od ní cítíte jen jediný tón kyselosti, nakonec vše přemění v mistrovské zobrazení jedné ženy, která si až teď uvědomuje, jak si je podobná se svojí matkou a rodiči obecně. To je to, proč je tak trochu škoda,že je její charakter vyobrazen jen z části-pravděpodobně špatně odhadnuté převedení její postavy z jeviště na plátno.

Je třeba poznamenat, že trailer k August: Osage County, který v současné době všude koluje, je zavádějící. [Vztahovalo se to k první traileru, druhý se objevil až několik dní po této recenzi] Toto není příběh o rodině, která se vyrovnává se svými rozdíly vtipným a hřejivým způsobem, ale výbušným a emocionálně násilným způsobem ukazuje, jak se všichni z této rodiny navzájem pustoší a zanechávají nové a nové rány. Režisér John Wells vytvořil to, co by někteří mohli popsat jako "citově špatný film roku" a buď opustíte kino s přemýšlením na tím, jestli i Vaše rodina nemá tyto nedostatky, a nebo budete odcházet s vděčným pocitem, že nemusíte prožívat takovou válku slov jako v domě rodiny Westonových.

August: Osage County je brutální, srdcervoucí a působivý film, který jen mírně trpí svou zkrácenou délkou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 A. A. | 14. září 2013 v 20:59 | Reagovat

Díky za přeložení..No,nemůžu se dočkat!

2 Grace Grace | E-mail | Web | 15. září 2013 v 20:13 | Reagovat

Taktéž díky za překlad, zní to velice zajímavě!

3 Petra Petra | Web | 16. září 2013 v 19:19 | Reagovat

Také ti moc děkuji za překlad, už se toho prostě nemůžu dočkat :)

4 BEP )))/ P!nk BEP )))/ P!nk | Web | 17. září 2013 v 18:13 | Reagovat

Recenze je opravdu skvělá, je vidět, že film se u kritiků těší velké přízni a  hlavně Meryl :)
Díky za překlad, musel dát opravdu strašně práce :)ale 130 minut mi nepřijde zrovna málo :) ale uvidíme, jestli bude o něco film ochuzen :)

5 susan susan | Web | 24. září 2013 v 13:17 | Reagovat

Ty jsi ale zlato největší, děkuju moc:Dto muselo dát zabrat a strašně si toho vážím:D
Recenze je úžasná, je možné, že se díky ní ještě víc těším:D Meryl je samozřejmě nejlepší, to jsem ani chvíli neváhala, že si ukradne film pro sebe, nominace má určitě v kapse:D
No ale teda v takové rodině bych žít nechtěla, bude mi stačit kouknout se na film, jak se všichni v jednom domě pozabíjí, ale snad nás čeká happy end:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama